Chinese Learner Learn Mandarin Chinese Online Free
 
 

LEARN CHINESE: SPEAKING CHINESE

Free Chinese Lesson - Practical Chinese - Lesson 3 At the Market

Practical Speaking Chinese


询问价钱 (Asking about the Price)

  1. 香蕉多少钱一斤?
    xiāng jiāo duō shǎo qián yī jīn ?
    How much is are the bananas per Jīn (about 1.1 Pound)?

  2. 一斤土豆多少钱?
    yī jīn tǔ dòu duō shǎo qián ?
    How much are the potatoes per Jīn?

  3. 苹果怎么卖?
    píng guǒ zěn me mài ?
    How do you sell the apples?

  4. 一斤西红柿,两根黄瓜,一共多少钱?
    yī jīn xī hóng shì , liǎng gēn huáng guā , yī gòng duō shǎo qián ?
    Please give me one Jīn tomatoes, two cucumbers. How much do they cost?

询问质量 (Asking about the quality)

  1. 这是什么苹果?
    zhè shì shén me píng guǒ ?
    What kind of apples are these?

  2. 西瓜甜不甜?
    xī guā tián bù tián ?
    Are the watermelons sweet?

  3. 有没有大一点的洋葱?
    yǒu méi yǒu dà yī diǎn de yáng cōng ?
    Do you have any bigger onions?

  4. 这些西红柿新鲜吗?
    zhè xiē xī hóng shì xīn xiān ma ?
    Are these tomatoes fresh?

 

Previous Lesson

Next Lesson